Debata w Gazecie Wyborczej

Poseł Michał Kobosko przypomniał o tym, że UE nie jest idealna i będzie się zmieniać, bo zmienia się świat wokół nas, dlatego wszystkie głosy mówiące o tym, że „nie do takiej UE wchodziliśmy” są oderwane od rzeczywistości. Dla patrzących na aspekt ekonomiczny naszego członkostwa zwrócił uwagę na to, że przez te 20 lat trzymaliśmy ponad 240 mld euro, a wpłaciliśmy 84-85 mld euro.

Kolejny poruszany aspekt to bezpieczeństwo. Nowa sytuacja związana z wojną za naszą wschodnią granicą wymaga zmiany podejścia do obronności i bezpieczeństwa. Wymaga także zmiany podejścia do tego, z kim mamy do czynienia i jak poważna jest sytuacja. Kreml realizuje plan odbudowy Związku Sowieckiego i nie zatrzyma się na Ukrainie, jeżeli ta upadnie. Dlatego po pierwsze bezpieczeństwo i obronność. Żaden kraj nie jest w stanie obronić się sam, dlatego wspólne działanie w tym obszarze jest ważne: wzmacniać obronność i zwiększać na nią wydatki.

W kontekście bezpieczeństwa przewodniczący sejmowej komisji ds. UE wspomniał o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Ochrona granic Rzeczypospolitej to najwyższy priorytet, ale nie może wykluczać człowieczeństwa.

Wspomniał również o akcesji Ukrainy oraz wyzwaniach demograficznych, w obliczu których musimy mieć porządną politykę migracyjną. Cała debata do obejrzenia w linku poniżej:

https://www.facebook.com/wyborcza/videos/985489596690275/

https://www.facebook.com/photo/?fbid=977903564335603&set=a.177020804423887