Zimowa sesja OBWE w Wiedniu za nami

Michał Kobosko reprezentował w dniach 22-23.02.2024 polski Parlament na zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Wiedniu jako przewodniczący delegacji. Bezpieczeństwo europejskie, rola OBWE na Ukrainie w trakcie rosyjskiej agresji oraz losy dysydentów i więźniów politycznych – to główne tematy, które były poruszane podczas posiedzeń. Przewodniczący delegacji apelował do wszystkich państw o działanie i pokonanie uczucia zmęczenia wojną.

Podkreślił, że polskie społeczeństwo i polskie państwo wspierało i będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będzie trzeba, natomiast ta pomoc musi płynąć także od innych państw. Michał Kobosko podkreślał, że to, przed czym dzisiaj realnie stoimy to widmo wojny, która może objąć cały kontynent. – Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Potwierdza to śmierć Nawalnego, która powinna otworzyć oczy tym wszystkim, którzy nadal pozostają ślepi na jego zamiary. Wolna Ukraina to bezpieczna Polska i powstrzymanie imperialnych zapędów putinowskiej Rosji – podsumował.

Główne zadania powstałego w 1992 r. Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE obejmują ułatwianie dialogu międzyparlamentarnego na rzecz realizacji celów organizacji, wzmacnianie bezpieczeństwa oraz współpracę w wymiarach polityczno-wojskowym, gospodarczo-ekologicznym i ludzkim. Do Zgromadzenia należy 323 parlamentarzystów z 57 państw. Delegacja Sejmu i Senatu liczy 8 przedstawicieli i 8 ich zastępców, w tym po 6 posłów i 2 senatorów.

Zaparaszam do obejrzenia kilku zdjęć z wydarzenia: